ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

4,4 biliony klatek na sekundę - nowy rekord szybkości Krzysztof Mularczyk

2014-08-13
37 komentarzy
559
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
4,4 biliony klatek na sekundę - nowy rekord szybkości
fot. Ted Kinsman
Japońscy naukowcy skonstruowali urządzenie, które pozwala na wykonywanie zdjęć z rekordową szybkością 4 400 000 000 000 kl./s

Zespół 12 japońskich naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego i Uniwersytetu Keio opracowali aparat, który rejestruje zdjęcia seryjne z szybkością 4,4 bilionów klatek na sekundę (4,4x1012 kl./s, czyli 4 400 000 000 000 kl./s.). ''Aparat" oferuje przy tym bardzo przyzwoitą rozdzielczość obrazu wynoszącą 450x450 px. Z publikacji w Nature Photonics dowiadujemy się, że zastosowanie technologii Sequentially Timed All-optical Mapping Photography (STAMP) pozwoliło im stworzyć urządzenie 1000 razy szybsze od dotychczasowych. Nie znajdziemy w nim elektronicznej, czy mechanicznej migawki. Można tu mówić o migawce optycznej - impulsach światła, które przechodząc przez obiekt pozwalają otworzyć jego obraz. Filmową animację wyjaśniającą działanie STAMP można pobrać ze strony Nature Photonics.

Urządzenie nad którym Japończycy pracowali trzy lata na razie może służyć do badania reakcji chemicznych, dynamiki plazmy czy przewodnictwa cieplnego. Naukowcy chcą jednak szybko je dopracować i udostępnić sektorom publicznemu i prywatnemu. Najpierw planują zmniejszenie rozmiarów, bo w tej chwili "aparat" zajmuje powierzchnię około 1 metra kwadratowego. W niedalekiej przyszłości, trybu seryjnego o takich możliwościach oczywiście nie zobaczymy w konsumenckich aparatach fotograficznych, ale dzięki STAMP z pewnością zobaczymy to czego do tej pory nie byliśmy w stanie oglądać, bo działo się zbyt szybko. Pozwoli też m.in. na dokładniejsze programowanie laserów i urządzeń mechaniki precyzyjnej, a to z kolei wróży kolejny krok do miniaturyzacji urządzeń.

Drgania cieplne sieci krystalicznej sfotografowane STAMP-em
Drgania cieplne sieci krystalicznej sfotografowane STAMP-em
Drgania cieplne sieci krystalicznej sfotografowane STAMP-em

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl